home    search and sitemap Pyc   | Eng  
Moscow Biennal of Contemporary Art

biennale

program

press

for visitors


Special projects

Special projects

 

ABOVE SEA LEVEL
Curator: Darys J. Vázquez Aguiar
Organizers: National Council of Fine Arts (CNAP) and Habana Gallery
Artists: Douglas Argüelles, Los Carpinteros (Marcos Castillo, Dagoberto Rodríguez), Duvier del Dago, Felipe Dulzaides, Glenda León.
With the support: Cuba Embassy in Russia and Mr.Guennadi Kostrov
Venue: to be specified
Exhibition dates: to be specified

ACHROMATISM
Curators: Denisov/Kolesnikov, Masha Naimushina
Artists: Viktor Alimpiev, Dmitri Gutov, Denisov/Kolesnikov, Masha Naimushina, Anatoly Osmolovsky, Oleg Tyrkin
Organisers: Moscow Museum of Modern Art,
Agency. ArtRu
Venue: Agency.ArtRu, Radio Street,  6/4
Opening: September 24, 2011 at 19.00
Exposition date: September 25 – October 22, 2011

AESTHETICS VS INFORMATION VOL. 2
Curator: Ignas Kazakevicius
Artists: Lithuania:  Juozas Laivys, Brone Neverdauskiene & Monika Zaltauskaite – Grasiene, Svajone & Paulius Stanikas, Latvia: Dace Dzerina, Gints Gabrans, Estonia: Denes Farkas, Maarit Murka
Organised by: Klaipeda Culture Communication Centre
Supported by: LR embassy to Russian Federation, Culture Support Foundation of the Republic of Lithuania, Klaipeda city municipality
Venue: Zurab Tsereteli Art Gallery
Dates of exhibition: October 14 – November 20, 2011

“AFGHAN”-KUZMINKI. HUMAN ORATORIO.
Curator:  Andrey Parshikov
Organizer: Gallery Victoria
Artists: Keti Chukhrov, Sergey Bratkov, FFC (Factory of Found Clothes), Veronika Georgieva & Stephen Shanabrook, Alexander Vinogradov and Vladimir Dubossarsky, Yakov Kazhdan, Irina Korina, Taus Makhacheva, Boris Mikhailov, Eléonore de Montesquiou, Nikolay Oleynikov, Alexandra Paperno, Ksenia Peretrukhina, Mladen Stilinović, Olga Chernysheva, Dmitry Vlasik,
Venue: Theatre.Doc
Exposition dates: September 25, 2011

ALLEGORIA SACRA
Curator: Olga Sviblova
Artists: AES+F art group (Tatiana Arzamasova, Lev Evzovich, Evgeny Svyatsky, Vladimir Fridkes)
Venue: Multimedia Art Museum
Exhibition dates: September 15 – November 6, 2011
Opening: September 15, 2011 at 19.00

…AND I HAVE BEEN / NOT BEEN TO ARCADIA
Curators: N. Akhmedova, K.Bokhorov.
Organizer: Fund Forum of Culture and art of Uzbekistan, Fund «Marjany». Association «Ijod».
Contemporary art of Uzbekistan.
Venue: A3 Gallery
Exposition date: September 29 – October 10, 2011

ANTHROPOLOGIZING THE FUTURE
Curator: Nataliya Kamenetskaya
Idea: Maria Chuykova
Artists: Semeon Agroskin, Tania Antoshina, Maria Chuykova, Marina Chernikova, Elena Elagina, Igor Makarevich, TOTART (Natalia Abalakova, Anatoly Zhigalov), Marina Lyubaskina, МishМash (Misha Leykin, Masha Sumnina),  Marina Mozgovenko, Andrei Prigov, RD Sisters (Umit Bek, Olesya Alekseyeva), Aidan Salakhova, Ekaterina Sysoeva, Natalia Turnova, Oleg Tyrkin, Olga Jürgenson
Organizers: RSUH Museum Center, Director Irina Bakanova, The INO Creative Lab
Venue: M'ARS Center for Contemporary Arts
Exposition date: September 26 – October 5, 2011

FROM THE REALM OF THE PRACTICAL KNOWLEDGE
Curator: Stas Shuripa
Art director: Joseph Backstein
Organizers: GMG Gallery, The Institute of Contemporary Art, Moscow (ICA Moscow)
Artists: ABC group, Nikolai Alekseev, Victor Alimpiev, Olga Bozhko, Alexei Buldakov, Nadezhda Busheneva, Kirill Gluzhenko, Ivan Gorshkov, Evgeny Dedov, Ilya Dolgov, Maria Doronina, Vita Dumchuite, Petr Zhukov, Maria Zaikina, Natasha Zintsova, Julia Ivashkina, Elena Kovylina, Anton Kuznetsov, Julia Lebedeva, Alexei Mandych, Taus Makhacheva, MishMash, Roman Mokrov, Sergei Ogurtsov, Ekaterina Pavlova, Irina Petrakova, Alexander Povzner, Alexei Podkidyshev, Nastya Ryabova, Katya Sivers, Haim Sokol, Kseniya Sorokina, Alexandra Sukhareva, Jan Tamkovich, Ilya Trushevsky, Anna Titova, Mikhal Tolmachev, Valya Fetisov, Igor Chirkin, Stas Shuripa
Venue: GMG Gallery
Address: Leontyevsky lane, 2A/1
Opening: September 17, 2011 at 7 p.m.
Dates of exhibition: September 18 – October 17, 2011

ARTHOUSE SQUAT FORUM
Curator: Katya Bochavar
Co-Curator: Andrei Parshikov
Organizer: ARTHOUSE “Arthouse”
Venue: Arthouse
Address: 6-2/19 Tessinsky lane
Metro: Taganskaya, Kurskaya, Chkalovskaya
Opening: September 24, 2011, 2 p.m.
Exposition dates: September 24 - October 22, 2011

ART VS GEOGRAPHY. THE BIG CAUCASUS
Curator: Irina Yashkova
Organizer: The Museum of Modern Art «PERMM»
Artists from Azerbaijan, Armenia, Georgia, Iran, Turkey, Russia (the North Caucasus)
Venue: to be specified
Exposition date: to be specified

ART VS GEOGRAPHY. CULTURAL ALLIANCE
Curators: Marat Gelman, Elena Olejnikova
Organizers: The Museum of Modern Art «PERMM»
Supported by Museum of Contemporary Art PERMM whith the Support of Ministery of Culture, Youth Policy and Mass Communication, Perm Region
Venue: Centre for Contemporary Arts WINZAVOD, Red Hall
Opening: September 13, 2011 at 19.00
Exposition date: September 14 – October 6, 2011

ARTISTS OF THE WORLD
Idea: Ivan Surikov
Co-curator, the author of the movie: Yulia Ovchinnikova
Artists: Nikita Alekseev, Dmitry Gutov, Valery Koshlyakov, Nikola Ovchinnikov, Nikolaj Poliskij, Ivan Surikov
Organizers: Agency. ArtRu, Chayofa Gallery, Tenerife
Supported by: Ministry of Culture of the Russian Federation , “SurikovDekor” Ltd.
Venue: Agency. ArtRu
Opening: October 28, 2011
Exposition date: October 29 – November 20, 2011

AUDITORIUM MOSCOW. A SKETCH FOR A PUBLIC SPACE
Curators: Ekaterina Degot, Joanna Mytkowska, David Riff in collaboration with Andrey Parshikov and Katia Szczeka
Architect: Katya Bochavar
Artists: Yael Bartana, Christian von Borries, Sergei Bratkov, Matthijs de Bruijne, Tanya Bruguera, Olga Chernysheva, Civic City, Phil Collins, Chto Delat, Alexandra Galkina and David Ter-Oganyan, Dmitry Gutov, Sharon Hayes, Polina Kanis, Yakov Kazhdan, Yuri Leiderman and Andrei Silvestrov, Zbigniew Libera, Learning Film Group, Renzo Martens, Adrian Melis, Deimantas Narkevicius, Tobias Putrih, Haim Sokol, Hito Steyerl, Artur Żmijewski
Organizer: Museum of Modern Art in Warsaw
The project is realized as part of the International Cultural Programme of the Polish EU Presidency coordinated by the Adam Mickiewicz Institute. The project is cofinanced by the Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland.
Venue: Belie Palaty, Prechistenka 1/2, Moscow
Exhibition dates: September 16 - October 16
 
“AUTHORIZED FOR EXPORT FROM THE USSR…”. MOSCOW NONCONFORMIST ART FROM THE COLLECTIONS OF EKATERINA AND VLADIMIR SEMENIKHIN AND PRIVATE OWNERS.
Project idea: Ekaterina and Vladimir Semenikhin
Curator: Alexandra Khartonova
Artists:Petr Belenok, Erik Bulatov, Eduard Gorokhovsky, Francisco Infante, Ilya Kabakov, Alexandr Kharitonov, Vitaly Komar and Alexandr Melamid, Dmitry Krasnopevtsev, Lev Kropivnitsky, Evgeny Kropivnitsky, Valentina Kropivnitskaya, Vladimir Nemukhin, Lev Nussberg, Lidia Masterkova, Viktor Pivovarov, Dmitry Plavinsky, Olga Potapova, Oskar Rabin, Mikhail Roginsky, Vasily Sitnikov, Ülo Sooster, Boris Sveshnikov, Mikhail Shvartsman, Eduard Steinberg, Oleg Tselkov, Boris Turetsky, Oleg Vassiliev, Nikolai Vechtomov, Igor Vulokh, Vladimir Weisberg, Vladimir Yakovlev, Vladimir Yankilevsky, Anatoly Zverev
Organiser: Ekaterina Cultural Foundation
Venue: Ekaterina Cultural Foundation
Exposition date: June 21 — October 2, 2011

BEHIND THE MIRROR
Maurizio Vanni , Director of Lu.C.C.A (Center of Contemporary Art)
Organizers: Lu.C.C.A Center of Contemporary Art, Rudomino State Library for Foreign Literature,  Exhibit Center
Artists: Francesco Attolini, Christian Balzano, Lolita Timofeeva       
Venue: Rudomino State Library for Foreign Literature, White and Beige halls (1 and 2 floor, central entrance) Nikoloyamskaya Street, 1
Exposition date: September 23 – October 16, 2011

BETWEEN HEAVEN AND EARTH
Curator: David Elliott
Organiser: Calvert 22
Artists: Vyacheslav Akhunov, Shaarbek Amankul, Said Atabekov, Baasanjav Choijiljavin, Ulan Djaparov, Natalya Dyu, Mariam Ghani, Gulnara Kasmalieva and Muratbek Djumaliev, Rustam Khalfin, Galim Madanov and Zauresh Terekbay, Erbossyn Meldibekov, Almagul Menlibayeva, Timur Mirzakamedov, Saken Naryanov, Alxander Nikolaev, Ekaterina Nikonorova, Rashid Nurikeev, Aleksei Rumyantsev, Oksana Shatalova, Aleksei Shindin, Alexander Ugay, Uurintuya, Viktor Vorobyev and Elena Vorobyeva
Venue:  Calvert 22, 22 Calvert Avenue, London, UK E2 7JP
Press view: September 13, 2011
Exposition date: September 14 – November 13, 2011

CHAOS THEORY
Comissioner: Ekatherina Iragui (Russia)
Curator: Alexadra Fau (France)
Artists: Electronic Shadow (Naziha Mestaoui, Yacine Aït Kaci), 2square, Telepopmusik (Stephan Haeri) 
Organizer: Galerie IRAGUI, Gallery “Komnata”
Supported by the Embassy of France in Moscow 
Venue: Gallery “Komnata” (located in the Moscow theatre "School of Modern Play").
Exposition date: September 19 – October 23, 2011

CISTERNA
Artist: Aleksandr Brodsky
Curator: Yulia Aksenova
Coordinator: Yulia Lebedeva
Organizer: Collector Gallery
Venue: Collector Gallery
Address: Mikhailovsky proezd, 5
Opening: September 25, 2011 at 18.00
Exhibition dates: September 26 - October 2, 2011

COLOURING THE GREY. SECOND WAVE OF ROMANIAN CONTEMPORARY EMERGING ARTISTS.
Curator: Cosmin Năsui
Organizers: Nasui Private Collection & Gallery, Project manager Oana Ioniță
Artists: Ana Maria Micu, Dragoş Burlacu, Francisc Chiuariu, Cătălin Petrişor, Bogdan  Raţă, Aurel Tar, Bela Zoltan.
Supported by Vellant Publishing House, Illy Romania, Modernism.ro
Venue: ARTPLAY Design Centre
Exposition date: September 23 – October 2, 2011

COMPLEX INSTANT
Curator: Alessandro Pron, Bianca Cerrina Feroni   
Artist : Pietro Ruffo, Italy   
Organizer: Galerie Italienne, Paris   
Venue: All-Russian Museum of Decorative Applied and Folk Art   
Dates of exhibition: September 25 – October 30, 2011

CONTRA MATER
Curators: Egor Koshelev, Aleksey Sokolov
Artists: Aleksandr Biryulin, Ivan Gorshkov, Pavel Grishin, Nikita Kadan, Egor Koshelev, Vlad Kulkov, Diana Machulina, Ilya Romanov, Aleksey Sokolov, Timofey Karaffa-Korbut, Aleksandr Povzner, Ivan Plyshch, Rostan Tavasiev, Valentin Tkach
Venue: Stroganov Moscow State University of Art and Industry
Exhibition dates: October 1 - 22, 2011

DMITRY PLAVINSKY TODAY
Curator: Polina Lobachevskaya
Consultant: Maria Plavinskaya
Coordinator: Natalia Volkova
Film written and directed by ValeriyZolotukha
Organizer: POLINA LOBACHEVSKAYA GALLERY
Venue: Exhibition hall «CHEKHOV FAMILY HOUSE»
Opening: September 13, 2011 at 17.00
Exposition date: September 14 – October 9, 2011

DADA MOSCOW
Curator: Adrian Notz, Cabaret Voltaire Zurich
Assistant Curator: Nadja Putzi, Cabaret Voltaire, Zurich
Artists: AES + F (RU), Carlos Amorales (MX), Tobia Bezzola (CH), Beni Bischof (CH), Stefan Burger (D), Jake & Dinos Chapman (UK), Alexey Chylanskiy (RU), Com & Com (CH), Danila Davydov (RU), Konstantin Dudakov-Kashuro (RU), Vadim Fishkin (RU), Rainer Ganahl (AT/US), Johannes Gees (CH), Swetlana Heger (AT, CZ), IRWIN (SI), Irina Kulik (RU), Dimitry Kawarga (RU), Knowbotic Reserach (CH/AT), Ekaterina Lazareva (RU), Vladimir Mayakowsky (RU), Kazimir Malevich (RU), Ciprian Muresan (RO), Alexandra Novozhenova (RU), Valeriy Nugatov (RU), Sergey Pakhomov (RU), Lia Perjovschi (RO), Lucy Skaer / Rachel Dagall / Simon Polli (UK), Anca Munteanu Rimnic (RO), Kerim Seiler (CH), Vladimir Tatlin (RU), Tristan Tzara (RO), Pavel Zhagun (RU), Alexis Zurflüh (CH), Leif Elgren & Carl Michael von Hauswolff (SE), Alexander Zhuravlev & Alina Glazun (RU)
Organizers: Cabaret Voltaire, Zurich, Triumph Gallery, Moscow & Barbarian Art Gallery, Zurich
Suppotred by Stadt Zurich, Pro Helvetia, Volkart Stiftung Winterthur, BMUKK, Swiss Airlines Ltd, ART RU, Triumph Gallery Moscow, Barbarian Gallery Zurich, Garage CCC, Swiss Embassy Moscow, Swedish Embassy Moscow
Venue: ARTPLAY Design Center
Dates of exhibition: September 14 – 27, 2011

ENERGY OF ANTICIPATION
Curator: Sergey Khachaturov
Venue: PROEKT_FABRIKA
Exposition date: September 20 – October 23, 2011

COMPOSITION 911
Curator: Olga Sviblova
Organizer: Multimedia Art Museum, Moscow
Artist: Oleg Kulik
With support by: MasterCard, Росбанк
Venue: Multimedia Art Museum, Moscow
Exposition date: September 11 – October 31, 2011

FALSE EXHIBITION
Художники: Alice Yaffe, Anastasia Ryabova, Andrey Monastyrski, Yuri Albert, Alexandr Verevkin, Dmytri Pimenov, Maksimilian Roganov, Ekaterina Polkina, Irina Korina
Venue: Special projects Catalogue of  Fourth Moscow Biennale of contemporary art

FIVE MANI FOLDERS: AN EXPERIMENT IN MODELING CULTURAL SPACE

Curators: Aleksandra Danilova, Elena Kuprina-Lyakhovich
Co-curator: Ekaterina Moiseeva
Organizers: E.K.ArtBureau and Ekaterina Cultural Foundation
Venue: Ekaterina Cultural Foundation
Opening: September 23, 2011 at 19.00
Exposition date: September 23 – October 23, 2011

FREE SPACES
Curator: Maaike Leyn
Artists: Annouk Thys (BE), Dmitry Kavarga (RU), Maaike Leyn (BE), Debby Huysmans (BE),
Vika Begalska (RU)
Venue: Agency ArtRu
Exposition date: September 23 – October 2011

ALBERTO GARCÍA-ALÍX. FROM WHERE THERE IS NO RETURN.
In the frame of the Year Russia – Spain
Curator: Nicolás Combarro
Organizers: Government of Spain, National Museum Reina Sofia Art Center, Acción Cultural Española, Moscow House of Photography Museum / Multimedia Art Museum, Moscow
Artist: Alberto García-Alix
Venue: Moscow House of Photography Museum / Multimedia Art Museum
Opening: September 9 at 19.00
Exposition date: September 10 – November 6, 2011

GENERATIVE ART
Curator: Aleksandr Lysov
Co-curator: Timofey Karaffa-Korbut
Artists: Tom Beddard, Marius Watz, Marsin Ignaz, Leonardo Solaas, Kim Asendorf, Eva Schindling, Eno Henze, David Wicks, Aleksandr Lysov
Venue: 25 Kadr Gallery, Shubinsky pereulok, 6
Exhibition dates: September 24 – October 23, 2011

GUTE AUSSICHTEN
Curators: Peter Weibel, Simon Mraz
Project coordinators: Marjeta Jernej, Andrea Dockter, Elena Antropova,  Maria Mörkelsberger
Organizer: Austrian Cultural Forum Moscow
Venue: House on the Embankement
Address: Serafimovicha street, 2, apt. 33
Exhibition dates: September 23-24, 9:00 p.m. to 12:00 p.m, September 25 – October  9, 13:00 to 20:00. After October 9 with advance notice only.

HOSTAGES OF VOIDS
Aesthetics of Empty Space in Russian art during XIX–XXIth centuries
Project lead: Irina Lebedeva
Curators: Kirill Svetlyakov, Kirill Alexeev
Project team: Elena Voronovich, Anna Dikovich, Serguey Yepikhin, Serguey Kulikov, Olga Kuprina, Tatyana Provorova, Alyona Rasskazova, Natalia Sidorova, Galina Yudina
In association with: 16th LINE (Rostov-upon-Don)
Venue: The State Tretyakov Gallery, 10, Krymsky Val; hall # 39-42
Opening: September 23, 2011
Exposition date: September 24 – November 13, 2011

ILLUSION: FROM FAIR ATTRACTION TOWARDS MEDIA INSTALLATION
Curators: Evgeniy Strelkov (Nizhny Novgorod), Andrey Suzdalev (Moscow)
Artists: Vladislav Efimov, Where Dogs Run art group, Igor Makarevich, Nikolay Selivanov, Evgeniy Strelkov, Andrey Suzdalev, Leonid Tishkov.
Organizers: Volga region Branch of the National Center for Contemporary Arts, State Polytechnic Museum supported by Polytechnic Museum Development Foundation, Volga Cultural Capital Fund, Ministry of Culture of the Russian Federation,
Venue: Nizhny Novgorod, Arsenal, Kremlin, building 6
Exposition date: August 30 – October 23, 2011

INDEPENDENT/NEZALEZHNI. NEW ART OF NEW COUNTRY 1991-2011
Сurator: Alexander Soloviev
Organizers: Art and Museum Complex Mystetskyi Arsenal/art arsenal
Magazine «Art Ukraine»
Supported by Мinistry of Culture of Ukraine, Кyiv City State Administration
Venue: Museum Complex Mystetskyi Arsenal/Art Arsenal, Kyiv
Dates of exhibition: August 24 – September 13, 2011

INDI_VISUAL
Curators: Roman Minaev, Alexandr Evangely
Organizers: Moscow School of Photography and Multimedia named A.Rodchenko, Multimedia Art Museum, Moscow /  Museum “Moscow House of Photography”
Artists: Elena Astashova, Dmitry Volodin, Sofia Gavrilova, Evgenya Demina, Daniil Zinchenko, Vasily Klenov, Egor Kraft, Mikhail Maksimov, Lena Martynova, Mariam Pesvianidzhe, Natasha Serikova, Valya Fetisov
With support by: Nokia
Place of exhibition: Multuimedia Art Museum, Moscow
Opening: October 11 at 19.00
Exhibition date: October 12 – November 6, 2011

INFUSION
Curator: Daria Parkhomenko
Scientific curator: Mikhail Burtsev
Artists: Yury Albert, Natalia Zintsova, Ira Korina, Maxim Ksuta, Andrey Kuzkin, Arkady Nasonov, Zlata Ponirovskaya, Rostan Tavasiev, Dmitry Teselkin, Valia Fetisov, Sergey Shutov
Sciеntists: Konstantin Anokhin, Mikhail Burtsev, Olga Gerasimova, Olga Efimova, Konstantin Lakhman, Olga Svarnik
Organiser: LABORATORIA Art&Science Space
Partners: National Research Centre «Kurchatov Institute»
Technical partner: DORMA, LED Planet, Metallservis, HP
Venue: LABORATORIA Art&Science Space
Exposition date: September 24 — November 5, 2011

INNER LANDCAPES
Curators: Pavel Voinitski, Olga Rybchinskaya
Organization: Museum of Contemporary Fine Arts (Minsk, Belarus)
Exhibitors: Elena Atrashkevich, Dzianis Barsukou, Darya Ivanouskaya, Christoffer Paues, Igor Savchenko, Pavel Voinitski, Serge Zavizhenets, Sergey Zhdanovich
Venue: All-Russian Museum of Decorative Applied and Folk Art
With the support of: Ministry of Culture of the Republic of Belarus, Department of culture of Minsk City Executive Committee
Exposition date: September 23 – October 30, 2011

INSIGNIFICANT ALTERATIONS
Curators: Olga Sviblova
Artist: German Titov
Organizers: Multimedia Art Museum, Moscow
Venue: Multuimedia Art Museum, Moscow
Opening: September 20 at 19.00
Exposition date: September 21 – October 9, 2011

INTERIOR-ITY
Curators: Lana Zaytseva (Russia), Dmitry (Dima)  Strakovsky (USA)
With the participation: Nadezhda  Busheneva (Russia), Maxim Ilyukhin (Russia)
Coordinator: Iylia Gladkaia(Russia)                                      
Architectural Concept: Natalia Pede(Russia), Nikolay Oriol (Russia)
Artists: Oleg Arnautov (Russia), Katherine Behar (USA), Andrey Blazhnov (Russia), Igor Chirkin & Alexey Podkidishev (Russia), Chanzanka (Ben Chang, Rodger Ruzanka, Silvia Ruzanka) (USA), Cantyouseeimbusy.com (Maarten Vrouwes, Friso Ludenhoff, Eric Holm, Vincent Ludenhoff) (Netherlands), Polina Dronyaeva (Russia), Evgenia Dolinina (Russia), Tatiana Daniliyants (Russia), Constant Dullaart (Netherlands), Galina Emelina (Russia), Kirill Gluschenko (Russia), Sarah Hahn (USA), Maxim Ilyukhin (Russia), Katerina Kuznetcowa & Alexander Edisherov (Germany), Michael Kargl (Austria), Elena Savina & Kristin Leklan (Russia – France), Taus Makhacheva (Russia), Doreen Maloney (USA), Mariusz Soltysik (Poland), Molleindustria (Paolo Pedercini) (USA, Italy), Photini Papahatzi  (Greece), Yana Smetanina (Russia), Andrew Sempere (USA), Woody Sullender (USA), Dmitry “Dima” Strakovsky (USA), Alexander Senko (Russia), Alexandеr Vorohob (Russia), E.W. Walters (Poland), Vagner Whitehead (USA, Brazil), Natalia Zintsova (Russia), Katherine Zabiyakina (Russia)
Co-organizer: ПRОЕКТ_FАБRИКА (Project Factory)
With Support of: Contemporary Art School "Free Workshops" at the Moscow Museum of Modern Art, Paterson Gallery.
Venue: ПRОЕКТ_FАБRИКА (Project Factory)
Exposition date: September 20 – October 30, 2011

ISOLATION/INTEGRATION
Artist: Nariste Alieva
Coordinator: Natasha Dolgaya
Organized by Ivan Polyakov Humanitarian Project
Supported by Interstate Corporation of Development
Venue: M’ARS Center for Contemporary Arts
Exhibition date: October 11 – October 31

ITALIAN ZERO & AVANTGARDE in ITALY of the 1960's
In the frame of the year Russia – Italy                                                
Curators: Nanda Vigo, Alberto Podio
Organizers: Multimedia Art Museum, Moscow / Museum “Moscow House of Photography”
Italian Institute of Culture in Moscow, G.L.O.W. Platform, Milan
With support by the Special representative of the President of the Russian Federation for international cultural cooperation, Ambassador at large Mikhail Shvydkoy
Artists: Lucio Fontana, Alberto Biasi, Agostino Bonalumi, Davide Boriani, Enrico Castellani, Gianni Colombo, Dadamaino, Gabrielen De Vecchi, Francesco Lo Savio, Piero Manzoni,  Manfredo Massironi, Bruno Munari, Paolo Scheggi, Nanda Vigo, Gruppo N
With support by: Volksvagen,  Новатэк
Venue: Multimedia Art Museum, Moscow/ Museum “Moscow House of Photography”
Moscow, Ostozhenka street, 16
Exposition date: September 13 – October 30, 2011

LOVE
Organizer: Korean Cultural Center
Venue: Korean Cultural Center
Exposition date: September 23 – October 8, 2011

MEDIA IMPACT. INTERNATIONAL FESTIVAL OF ACTIVIST ART
Curator: by Tatiana Volkova
Co-curators: Anna Dikovich, Roman Minaev and Arseniy Sergeev
Architect: Maria Kalinina
Coordinators: Elia Kulchitskaya and Anastasia Shishkova
Artists: Affinity group (RU), Agenda Collective  and Alexander Wolodarskiy (RU - UKR), Art_ buzz group (RU), Rafal Betlejewski ( PL),  Alina and Jeff Blumis (US), Bombily group (RU), Andrew Boyd (US),  Ivan Brajkin (RU), Dmitry Bulnygin (RU), Vlad Chizhenkov (RU), Yevgeniy Fiks (US),  Factory of Found Clothes group (RU), Gran Fury group (US), Evgenia Demina (RU), Sofia Gavrilova (RU), Ekaterina Emlyanova (RU), Konstantin Eremenko (RU), Alexey Ersh and Tania Kuznetsova (RU), Valentin Fetisov (RU), Kavecsprojects (Gr),  Sabina Keric and Yvonne Bayer ( DE), Kiss my Ba group (RU), Vasiliy Klenov (RU), Daria Kirilova (RU), Verica  Kovacevska (MK-CH), Matvei Krylov (RU), Make (RU), Victoria Lomasko (RU), Denis Mustafin (Moscow), Marina Naprushkina (DE), Noart gallery (RU), Ovosham.net group (RU), OPA group (MK), Organ kritischer Kunst and Eclectic Electric Collective (DE), Pakhom (RU), Anastasia Potemkina (RU), PG group (RU), Anastasiya Ryabova (RU), Alexander Raevskiy (MD), Silence=Death Collective (USA), Eugen Shevelenko (UKR), Denis Solopov (RU), Dmitry Spirin and Tarakany group (RU), Vasily Shumov and “Funeral of Election 2011-12” project, Joula Strauss & Moritz Mattern (DE), SVOI 2000 group (RU), Edward Tarletski (Madame Zhu Zhu) (PL),  Terminal21 (DE), Tim Radya (RU), Chryssa Tsampazi (GR), ZIP group (RU), Voina Group (Moscow fraction) (RU),  Dmitry Volodin (RU),   The Yes Men group (USA),  Zvetafor group (RU)
Organizer: ZHIR gallery & ARTPLAY Design Centre
Venue: ARTPLAY Design Centre
Exposition date: September 24  - October 10, 2011

MEMENTO MORI MOSCOW 2011.
Artist: Natalia Skobeeva
Venue: to be specified
Exhibition dates: to be specified

METAFIGURA
Curators: Anya Buyvid, Grisha Konstantinov
Venue: All-Russian Museum of Decorative Applied and Folk Art
Opening: November 4, 2011
Exhibition dates: November 5 - 25, 2011

NATURAL & NON-NATURAL WORLD: EISKELLERSTRASSE, 1
Artists: Kirsten Lampert, Tatiana Glaser, Michael Schickladze, Nikolaj Chrestjaninov, Michael Raguzin
Curator: Elena Solominski
With support of: International Association for German Culture, The Embassy of Germany in Moscow (Russia)
Venue: Russian-Germany Home, Moscow
Opening: September 20, 2011 at 18.00
Exhibition dates: September 21 – October 21, 2011. 10.00 – 18.00

THE NECESSARY ART
Curator: Yulia Aksenova
Coordinator: Asya Prazhskaya
Producer: Ekaterina Kibovskaya
Organiser: Garage  Center  for  Contemporary Culture
Co-organiser: Gorky Park
Artists: Alexei Kostroma, MishMash, Roman Sakin, Zhanna Kadirova, Irina Korina, Ivan Brazhkin
Venue: Gorky Park
Opening: September 20, 2011 at 18.00
Exposition date: September 21 – December 1, 2011

THE NEW ACADEMY, ST PETERSBURG
Project idea: Ekaterina and Vladimir Semenikhin
Curators: Arkady Ippolitov, Alexandra Khartonova
Artists: Konstantin Goncharov, Georgy Guryanov, Denis Egelsky, Andrei Khlobystin, Victor Kuznetsov
Irena Kuksenaite, Stanislav Makarov, Vladislav Mamyshev-Monro, Bella Matveeva, Oleg Maslov, Andrei Medvedev, Timur Novikov, Egor Ostrov, Yulia Strausova, Olga Tobreluts
Organiser: Ekaterina Cultural Foundation
Venue: Ekaterina Cultural Foundation
Exposition date: November 2, 2011 – January 29, 2012

NECROREALISM
Curator: Olesya Turkina
Artists: Evgeny Yufit, Vladimir Kustov, Sergei Serp, Valery Morozov, Andrey Mertvy (Kurmayartsev), Leonid Trupyr (Konstantinov), Igor Bezrukov, Evgeny Debil (Kondratiev), Anatoly Svirepy (Mortyukov), Yuri Tsirkul (Krasev)
Venue: Moscow Museum of Modern Art, 17 Ermolaevsky lane
Opening: September 23
Exposition date: September 13 – October 30, 2011

ON/OFF
Curator: David Ter-Oganyan
Organizer: The Foundation of Vladimir Smirnov and Konstantin Sorokin
Participants: Camille Laurelli, Ivars Gravlejs, Nikolai Ridnyi, Vladimir Logutov, Sergei Sapozhnikov, Victor Makarov, Ilya Budraitskis, Alexandra Galkina, Ivan Brazhkin, David Ter-Oganyan, Andrei Kuzkin, Lena Martynova, Sveta Shuvaeva, Misha Most, Vlad Chizhеnkov, Mayya Kolesnik, Zhanna Kadyrova
Venue: Arthouse
Address: 6-2/19 Tessinsky lane
Opening: September 24, 2 p.m.
Exposition date: September 25 – October 22, 2011

THE OUTER SPACE STATE OF TRANSCENDENTAL TURNOVER
Curators: Andrey Prigov, Natalia Mali (Russia/UK)
Artists: Aleksander Petrelli, Andrey Prigov, Ariadne Aivazovsky, Alexey Belyaev-Guintovt, Arkady Nasonov, Art Business Consulting (Maksim Ilykhin, Mikhail Kosolapov, Natalya Struchkova), Set Navrec, Daniel Howard Newton, Ilia Kitup, Kirill Priobrazhensky, Konstantin Zvezdochetov, Maria Naimushina, Natalia Mali, Natalya Kamenetskaya, Natasha and Masha Arendt, Olga Bozhko, Patrick K.-H., Sergey Bugayev-Afrika, Super Jew, Sergey Mironenko, Space Heroes, Consortium (Aleksander Kutinov, Andrey Prigov, Arndt Peterhänsel, Daria Chistyakova, Dmitry Zavyalov, Vladimir Rannev), VITALIV and others.
Venue: PROEKT_FABRIKA
Exposition date: September 29 – October 23, 2011

PHOSPHENES AND YOU
Curator: Vladimir Levashov
Artist: Sergei Shutov
Organizer: Stella Art Foundation
Venue: Stella Art Foundation. Moscow, Skaryatinsky Pereulok, 7
Exposition date: Septembert 7 – November 6, 2011

POPULATION CENSUS
Curator: Elena Romanova
Artist: Vitas Stasiunas
Venue: ARTPLAY Design Center
Opening: September 24, 2011 at 18.00
Exposition date: September 25 – October 3, 2011

THE PORT-CITY: NO SEA INCLUDED
Kurators: Alisa Prudnikova, Svetlana Usoltseva, Ilia Shipilovskikh
Artist: 33+1, PROVMYZA (Sergey Provorov, Galina Myznikova), Petr Belyi, Velosiped (Aleksander Belov, Aleksander Solnechniy), Maksim Kaetkin, Polina Kanis, Irina Korina, MishMash (Mikhail Leikin, Maria Sumnina), Evgenia Mikheeva, Elena Prislonova, Radya, The Blue Noses group (Viacheslav Mizin, Alexander Shaburov), Fedor Telkov
Organizer: The Ural Branch of the National Centre for Contemporary Arts
“New Collection” The Cultural Projects Support  Foundation (Perm)
Venue: Ekaterinburg, Ural Branch National Centre for Contemporary Arts
Exposition date: to be specified

PRO&CONTRA INTERNATIONAL SYMPOSIUM
The project is realized with support from Mikhail Prokhorov Foundation
Under the patronage of the Ministry of Culture of Russian Federation
Organized by MediaArtLab Centre for Art and Culture
Co-organized by the ARTPLAY Design Centre.
Partners: Goethe Institut, Moskau, the Austrian Cultural Forum, the Royal Netherlands Embassy
Venue: ARTPLAY Design Centre
Exposition date: Moscow, October 7-10 2011, Krasnoyarsk October 14-17 2011

RACES
Curator: Georgy Ostretsov
Organizer: Art Squat Forum
Artists: Olga Bozhko, EliKuka (Evgeny Kukoverov and Oleg Eliseyev), Liudmila Konstantinova, Irina Korina, Olga Kroitor, Darya Krotova, Georgy Litichevsky, Georgy Ostretsov, Sergei Pakhomov aka Pakhom, Alexei Tregubov, Ilya Falkovsky, Anna Khodorkovskaya
Venue: ArtHouse, Moscow, Tessinky Pereulok, Bldgs. 2-6, 19
Exposition date: September 24 - October 22, 2011

THE RISE AND FALL OF APLASTICISM
Performance by Iranian artist Barbad Golshiri as a part of PYRFYR, International Performance Festival
Curator: Katya Krylova
Organizers: Solyanka State Gallery as part of its project Solyanka VPA (video/performance/animation)
Artist: Barbad Golshiri
Venue: Solyanka State Gallery, 1 Solyanka Street (entrance from Zabelina Street)
Exposition date: September 23-24, 2011

RELIQUARY
Curator: Yuri Avvakumov
Participants: Yuri Grigoryan, Yuri Avvakumov/ Alyona Kirtsova, Dmitry Bush/ Sergey Chuklov, Totan Kuzembaev, Ilya Utkin, Sergey Choban, Slava Mizin, ArtBlya, Iced Architects // Olga Soldatova, Dusciana Bravura, Marco Deluca, Marco Bravura, Matylda Tracewska, Toyoharu Kii, Pelagia Angelopoulou, Verdiano Marzi, Giulio Candussio.
Organizer: Ismail Akhmetov, SoloMosaico
Venue: Musivum Gallery, ARTPLAY Design Center
Exposition date: September 15 - October 30, 2011

SKEPTICISM FROM A SOFA
Curator: Nicolas Audureau
Artists: Louise Hervé & Chloé Maillet, Camille Laurelli, Théo Mercier, Bettina Samson, David Ter-Oganyan, Raphaël Zarka
Supported by  the galleries Marcelle Alix, Paris, Gabrielle Maubrie, Paris, Michel Rein, Paris, Guillaume Sultana, Paris; and the French Institute of Moscow
Partners: Institut français - Ministry of Foreign Affairs, Paris; Embassy of France in the Russian Federation
Venue: Arthouse
Address: 6-2/19 Tessinsky lane
Opening: September 24, 2011 at 2 p.m.
Exposition date: September 25 – October 23, 2011

“SOUTH BUTOVO / DORMITORY DISTRICT” HOUSE OF ARTISTS
Curators: Marina Zvyagintseva, Yuriy Samodurov
Author of the idea: Marina Zvyagintseva
Organizers: National Center for Contemporary Art, Prefecture of Southwest Administrative district of Moscow, Municipal government of South Butovo
Venue: “South Butovo” landscape park (Between metro stations «Bulvar Admirala Ushakova» and "Ulitsa Gorchakova")
Exposition date: 25 September – 16 October 2011

TECHNICOLOUR YAWN
Curator: Nadim Samman
Artists: Ryan Trecartin, Shana Moulton, James Howard, Steve Bishop
Venue: Gridchinhall, Dmitrovskoe, Moscow region.
Organizer: Barbarian Art Gallery by Natasha Akhmerova, Zurich
Gala opening: September 24, 2011, 16:00 - 21:00
Exhibition dates: September 25 – October 23, 2011

THROUGH MY WINDOW
Curators: Mr. Keith H. Yoo & Ahae Press, Inc.
Organizer: Mr. Keith H. Yoo & Ahae Press, Inc.
Artist: Ahae
Venue: Vremena Goda Shopping Mall
Exhibition dates: September 15 – October 5, 2011

VOYEURS
The author of concept: Аnastasia Dorozhkina
Curators: Аnastasia Dorozhkina, Мaksim Smirennomudrensky.
Artists: Aleksandr Birulin, Anna Broshe, Nikolay Chepurishkin, Denis Chizov, Anastasia Dorozhkina, Maria Kalishevksaya, Sergey Katran, Sergey Meituv, Damir Muratov, Аrkadiy Nasonov, Mihail Putchkov, Natalia Razbrodina, Victor Skeris, Maksim Smirennomudrensky, Elena Sokhatskaya, Aleksandr Sokolov, Ekaterina Valetova, Alexey Yorsh
Venue: “Na Vspolnom” Gallery
Exposition date: September 20 – October 10, 2011

WINTER GARDEN: THE EXPLORATION OF THE MICROPOP IMAGINATION IN CONTEMPORARY JAPANESE ART
Curator:  Midori Matsui 
Artists: Ryoko Aoki, Masaya Chiba, Chim↑Pom, Masanori Handa, Taro Izumi, Makiko Kudo, Mahomi Kunikata, Tam Ochiai, Hiroe Saeki, Hiroshi Sugito, Aya Takano, Koki Tanaka, Keisuke Yamamoto, Lyota Yagi
Organizers: National Centre for Contemporary Arts (NCCA),  The Embassy of Japan in Russian Federation,  Japan Foundation
Venue: National Centre for Contemporary Arts
Zoologuicheskaya Str., 13, building 2
Opening:  September 23, 2011 at 19.00
Exhibition dates: September 24 – October 23, 2011

WOMEN'S NANO
Curators: Nataliya Kamenetskaya, Masha Naimushina, Annouchka Brochet.
Organizers: Russian State University for the Humanities: Museum Center, Director Irina Bakanova
Institute of New Educational Technologies and Information, Director Sergey Kuvshinov.
Venue: RSUH Museum Center
Artists: Tania Antoshina, Maria and Natalia Arendt, Annouchka Brochet, Alexandra Dementieva, Anna Frants, Olga Jürgenson, Olga Kisseleva, Nataliya Kamenetskaya, Marina Lyubaskina, Alexandra Mitlyanskaya, Maria Mozgovenko, Masha Naimushina, Anastasya Neliubina, Masha Ovchinnikova, RD Sisters (Umit Bek, Olesya Alekseyeva) Vera Sazhina, Aidan Salakhova, TOTART (Natalia Abalakova, Anatoly Zhigalov), Natasha Tsitsiashvili
Opening: October 12, 2011
Exposition date: October 12 – November 12, 2011

WRONG ADDRESS
Curated and organized by: Anna-Kaisa Rastenberger and Tero Puha
Artists: Tero Puha (b.1971), Pilvi Takala (b.1981), Jarkko Räsänen (b.1984)
Johanna Heldebro (b.1982), Minna Suoniemi (b.1972), Taus Makhacheva (b.1983)
and Maria Kirdan (b.1992)
Venue: Panopticon INUTERO (Moscow, Nizhnyaya Syromyatnicheskaya st., 5/7, bldg 9, ARTPLAY)
Exposition date: September 22 – October 31, 2011

在俄羅斯 (Made in Russia, translated from Chinese)
Curators: Sergey Denisov, Ivan Kolesnikov
Artists: Go Shou Ho, Sergey Denisov, Ivan Kolesnikov, Andrey Kononov
Venue: Moscow State Academy of Industrial and Applied Arts named after S.G. Stroganov
Address: Volokolamskoe shosse, 9
Exposition date: October 2 - 13, 2011    
Opening: October 1, 2011 at 6 p.m.

 

biennale

program

press

for visitors